Társasházi közgyűlések: Mire figyelj és hogyan készülj?
A társasházi közgyűlés minden társasház életében kiemelkedően fontos esemény, hiszen ezeken a gyűléseken hoznak döntéseket a közösség mindennapjait és jövőjét befolyásoló kérdésekről. Legyen szó felújítási munkálatokról, a költségvetési tervről vagy a közös képviselő személyének megválasztásáról, a közgyűlés határozatai nagyban befolyásolják a lakók életminőségét és egyben természetesen az ingatlanuk értékét is.
Az alábbiakban részletesen összefoglalom, hogy mire érdemes figyelni, és hogyan készülhetsz fel alaposan ezekre a gyűlésekre. Ez ugyanis nagyon fontos ahhoz, hogy hatékonyan és eredményesen képviselhesd a saját és közösséged érdekeit.
Miért fontos a társasházi közgyűlés?
A közgyűlés a társasház legfőbb döntéshozó szerve, amely a tulajdonosok részvételével zajlik. A közgyűlés a közösség jogait és kötelességeit egyaránt érinti. Az itt meghozott döntések hatással vannak a társasház működésére, pénzügyeire és jövőbeni terveire. A részvétel azért fontos, mert aki kihagyja, az nem csak az egyéni érdekeit hagyja figyelmen kívül, hanem annak a kockázatát is vállalja, hogy mások döntik el helyette, mi történjen a közös élettérrel.
A közgyűlés szerepe kettős: egyrészt biztosítja, hogy a lakók demokratikus úton hozzanak döntéseket, másrészt lehetőséget teremt arra, hogy a tulajdonosok a fontos és a közösség egészét érintő kérdésekben véleményt nyilvánítsanak, valamint érdemi párbeszédet folytassanak egymással.
Ki és miért hívhatja össze a közgyűlést?
A közgyűlést a közös képviselő hívhatja össze olyan módon, hogy valamennyi tulajdonostársnak írásbeli értesítést küld erről. A meghívók kézbesítésével egyidejűleg annak egy példányát a társasházban is ki kell függeszteni mindenki számára jól látható helyen.
A közös képviselőn kívül a számvizsgáló bizottság is jogosult összehívni a közgyűlést, ha ez a társasház biztonságos működése érdekében elengedhetetlenül szükséges, de a közös képviselő nem tesz eleget az erre vonatkozó kötelezettségének.
A kisebbség védelmét szolgálja az a rendelkezés, mely szerint kötelező a közgyűlés összehívása abban az esetben, ha azt a tulajdonostársak egytizede a napirendet és az okot megjelölve írásban kéri. Ennek teljesítésére a közös képviselőnek tizenöt napja van. Ha ő ennek nem tesz eleget, az összehívást kérő tulajdonostársak vagy az általuk megjelölt személy a közgyűlést összehívhatja a közös képviselő nélkül is.
A törvény szerint a közgyűlés összehívása kizárólag írásban, a tervezett időpont előtt minimum 8 nappal megküldött, a napirendi pontok tételes felsorolását tartalmazó meghívóval történhet. Ez a szabály nem érvényesül sürgős esetekben, amikor valamilyen súlyos meghibásodás kapcsán a vagyontárgyakat, a társasházat, annak berendezéseit vagy az épületben lakók biztonságát veszély fenyegeti. Ebben az esetben a nyolc napos határidőt nem kötelező betartani a gyors reagálás érdekében.
A közgyűlést szükség szerint, de legalább évente egyszer mindenképpen össze kell hívni. Az éves gazdálkodást bemutató elszámolásról, a következő időszak költségvetésének megállapításáról határozó közgyűlést az SZMSZ-ben meghatározott időpontig, de legkésőbb május 31-ig meg kell tartani.
Mire figyelj a közgyűlésen?
A közgyűlésen hozott határozatok csak abban az esetben lesznek érvényesek, ha az adott téma szerepel a meghirdetett napirendi pontok között. Ezért kulcsfontosságú, hogy a meghívó kézhezvétele után alaposan átnézd a napirendi pontokat, amelyek megtárgyalásra kerülnek. Ha úgy gondolod, van olyan fontos kérdés, ami kimaradt a napirendi pontok közül, akkor azt időben kell jelezned a közös képviselő felé, hogy legyen idő módosítani vagy kiegészíteni a tervezetet még a közgyűlés előtt.
Ha egy nagyobb beruházásról (például homlokzatfelújításról vagy a fűtési rendszer korszerűsítéséről) van szó, győződj meg róla, hogy az előterjesztésben szerepelnek a pontos költségek és határidők. Ha nem világosak a részletek, bátran kérj kiegészítő információt még a közgyűlés előtt.
A közgyűlés akkor határozatképes, ha az összes tulajdoni hányad több mint felét képviselő tulajdonos részt vesz. Ha ez nem teljesül, akkor abban az esetben új közgyűlést kell összehívni, amely már alacsonyabb részvételi küszöbbel is határozatképes. Fontos tudni, hogy bizonyos döntésekhez – például nagyobb felújításokhoz vagy az SZMSZ módosításához – kétharmados többség szükséges. Az egyszerű többséggel eldönthető kérdések közé tartoznak például kisebb karbantartások, míg kétharmados szavazat szükséges lehet egy új lift beépítéséhez vagy az ingatlan jelentős átalakításához. A tulajdoni hányadod alapján kiszámíthatod, milyen mértékben tudsz befolyásolni egy döntést.
A közgyűlés szabályozását a társasházi törvény, az alapító okirat és az SZMSZ együttesen határozzák meg. Így például ezek adnak útmutatást, hogy milyen módon kell összehívni a közgyűlést, hogy pontosan melyek a határozatképesség feltételei, és milyen szavazati arányok szükségesek egy kérdés eldöntéséhez. Az alapszabályok ismerete segít abban, hogy hatékonyabban érvényesíthesd érdekeidet, és észrevedd, ha esetleg egy döntés nem felel meg a jogi előírásoknak.
Hogyan készülj a közgyűlésre?
A társasház működését alapvetően meghatározza az alapító okirat és az SZMSZ. Ezekből megtudhatod például, hogy milyen hatáskörökkel rendelkezik a közös képviselő, hogyan oszlanak meg a költségek a tulajdonosok között, és milyen jogai vannak a számvizsgáló bizottságnak. A dokumentumok áttekintése segít abban, hogy pontosan értsd a közgyűlés témáit és megalapozott kérdéseket tegyél fel.
A közgyűlés napirendi pontjainak ismeretében, érdemes végiggondolnod, hogy esetleg vannak-e kérdéseid bármelyik témával kapcsolatban. Ilyenek lehetnek például, hogy indokolt-e a közös költség emelése, van-e lehetőség kedvezőbb ajánlatok bekérésére egy felújítási projekthez, hogyan lehetne hatékonyabban beszedni az esetleges hátralékokat. A közgyűlésre történő felkészülésed alapja, hogy világos és konkrét kérdésekkel érkezel, amelyek segítik a döntéshozatalt.
Ha aggályaid vannak egy tervezett döntéssel kapcsolatban, érdemes előzetesen megbeszélni azokat más tulajdonosokkal is, hogy nekik mi a véleményük az adott témáról. Együttes fellépéssel nagyobb esély van arra, hogy a javaslatod egyetértést és igen szavazatokat kapjon a többi tulajdonostól is.
Mit tehetsz, ha nem tudsz részt venni, vagy nem értesz egyet a döntésekkel?
Ha nem tudsz részt venni a közgyűlésen, egy írásbeli meghatalmazás segítségével más tulajdonosra is átruházhatod szavazati jogodat. Ez különösen fontos, ha a közgyűlésen olyan nagy jelentőségű dolgokról kell döntést hozni, mint például felújítási tervek vagy egyéb nagyobb kiadások, esetleg a közös tulajdonban lévő ingatlanrészek értékesítése bérbeadása.
Tudnod kell, hogy a közgyűlés határozatai minden tulajdonosra kötelező érvényűek, tehát arra a kisebbségre is, aki esetleg nem értett egyet azzal a szavazás alkalmával. Abban az esetben, ha úgy gondolod a meghozott döntés jogszabályba vagy a társasház szabályzataiba ütközik, élhetsz jogorvoslati lehetőséggel, azaz a bírósághoz fordulhatsz a határozat kézhezvételétől számított 60 napon belül. Ilyen kifogás lehet például, ha úgy ítéled meg, hogy a közös képviselő nem megfelelően tájékoztatta a tulajdonosokat egy fontos kérdésről. Ebben az esetben érdemes jogi tanácsot kérni és megvizsgálni a döntés megfellebbezésének lehetőségét.
Társasházban élsz? Tudd meg, hogyan kerülheted el a leggyakoribb problémákat és érd el, hogy a közgyűlések gördülékenyek legyenek!
-
Társasházi zajok és békétlen együttélés: hogyan oldhatod meg?
- Mikor érdemes társasházi lakást vásárolni, és mire figyelj?
- Hogyan születik a társasház, és ki felel annak működéséért?
Ha tetszett a cikk és hasznosnak találtad a benne leírtakat, oszd meg másokkal is, te pedig kövess Facebookon, YouTube-on, TikTokon, és Instagramon is, mert ott is rendszeresen teszek közzé ingatlanokkal kapcsolatos ismeretterjesztő tartalmakat, és érdekes sztorikat az ingatlanközvetítés világából! Ha pedig szeretnéd sikeresen értékesíteni a saját ingatlanodat, vagy másét, és úgy érzed, jól jöhet ehhez némi segítség, kattints ide, és töltsd le Az ingatlanértékesítés pszichológiája című e-bookot!
Inkább időt spórolnál, és másra bíznád az eladást? Szeretnéd, hogy segítsek lakáscéljaid elérésében, kiadnád, vagy meglévő ingatlanod adnád el Győrben és környékén ahhoz, hogy másikat vásárolhass? Keress bizalommal telefonon, vagy e-mailben! Szívesen segítek! Eddigi ingatlanértékesítői tevékenységemet és eredményeimet bemutató videómat itt tudod megnézni. Telefon: +36309059273 (hétfő-péntek 9-18h) Mail: info@tothrita.hu
Legutóbbi hozzászólások