fbpx

Mire figyelj, ha lakásbiztosítást kötsz?

Praktikus tippek a megfelelő biztosítási termék kiválasztásához

Ha már eljutottál odáig, hogy saját ingatlant birtokolsz, van még egy létfontosságú elintézendő feladatod – amelyet célszerű minél előbb megoldanod. Nem más ez, mint egy lakásbiztosítás megkötése. Sajnos sokan vannak még ma is, akik csak legyintenek, amikor ez a téma szóba kerül.

Amikor megbízásba veszek használt ingatlanokat abból a célból, hogy segítsem a lakás mielőbbi értékesítését, sajnos még manapság is találkozom olyan esettel, hogy a tulajdonos nem biztosította az ingatlanát. Ezt nemcsak óriási hibának, hanem hatalmas könnyelműségnek is tartom, hiszen legértékesebb vagyontárgyaink egyike az az ingatlan, amelyben élünk. Nagy baklövést követhetsz el, ha csak a jó szerencsédben bízol, hogy úgysem történik semmi. Azt gondolom évente néhány tízezer forintot ennél haszontalanabb dolgokra is elkölt mindenki – szóval, szerintem a biztosítás az, amin nem érdemes spórolni.

Miért rossz ötlet kihagyni a lakásbiztosítást?

Ahogy mondani szokták, a baleseteket, káreseményeket senki nem tervezi el előre és mindig a legrosszabbkor következnek be. De hát ki az, akinek bármilyen baj jókor jön? A tapasztalatok azt mutatják, hogy előbb vagy utóbb minden háztartásban történik olyasmi, aminek a megoldása sokkal könnyebb, és kevesebb terhet ró a családi kasszára, ha volt lakásbiztosítása a tulajdonosnak. Ne indulj ki tehát abból, hogy te szerencsés csillagzat alatt születtél – mert az ingatlanod nem biztos.

Értsd meg! A lakásbiztosítás kihagyása komoly kockázatot jelent számodra. Ha ugyanis nincs biztosításod, akkor bármilyen káresemény esetén, kizárólag a saját megtakarításaidra és pénzügyi forrásaidra tudsz majd támaszkodni annak érdekében, hogy a javítási, helyreállítási, költségeket vagy egy-egy új berendezési tárgy vételárát finanszírozd. Ez pedig súlyos anyagi terheket róhat rád és a családodra – és ha most azzal érvelnél, hogy vannak megtakarításaid, akkor én azt kérdezem: van annyi pénzed félretéve, amennyiből újra fel tudnád építeni a házad vagy megvásárolni a lakásod és felszerelni, berendezni mindennel, ami most benne van?

ingatlanblog

A kivédhetetlenül keletkező károk főbb típusai

Nézzük, milyen csapások érhetik az ingatlanod, amelyek miatt érdemes biztosítást kötnöd. Ezek mind olyan káresemények, amelyekkel kapcsolatban nem mondhatja azt senki, hogy teljes biztonsággal meg tudja előzni az ezekből fakadó károk bekövetkezését.

Természeti katasztrófák

A természeti katasztrófák közé sorolandók az olyan, természet erejéből fakadó csapások, mint például árvizek, földrengések, viharok és villámcsapások. Ugye egyetértünk abban, hogy ezek az erők kiszámíthatatlanok és hatalmas károkat okozhatnak otthonunkban?

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy ezek a katasztrófák nemcsak az ingatlan szerkezetét, hanem a benne lévő ingóságokat (bútorokat, ruhákat, műszaki cikkeket stb.) is súlyosan károsíthatják. ha van lakásbiztosításod, akkor az segít fedezni a helyreállítási és javítási költségeket, így nem kell saját zsebből finanszíroznod ezeket a kiadásokat.

Tűzkárok

A tűz az egyik legpusztítóbb katasztrófa, amely percek alatt megsemmisítheti akár az egész otthonodat. A lakástüzek jó része pedig, sajnos nem feltétlenül a tulajdonosok vagy az ingatlan használóinak figyelmetlensége miatt keletkezik – persze ez is gyakran előfordul. Tűz üthet ki egy zárlatos vezeték, egy bedugva hagyott vasaló vagy egy meghibásodó műszaki cikk miatt ugyanúgy, mint a tűzhelyen felejtett sütőolaj okán.

Nem egyszer láttunk itt Győrben és a környékén olyan esetet, hogy hiába a tűzoltók gyors megérkezése és intézkedése, porrá égett vagy teljesen használhatatlanná vált az ingatlan és újat kellett építeni helyette. Olyat is láttunk sajnos, hogy nem volt biztosítása a károsultnak, így óriási feladat és rengeteg ember összefogásának eredményeként oldódott csak meg hosszabb távon a lakhatása. Ne kerülj ilyen helyzetbe! Ha van lakásbiztosításod, akkor az nemcsak a tűz okozta pusztítás helyreállítási költségeit, hanem az épület teljes újjáépítését, és a lángok martalékává vált ingóságok pótlását is fedezi.

Betörés és vandalizmus

Nem vagyunk egyformák, bizony mindig is voltak és lesznek olyan embertársaink, akik a különféle javak megszerzésének nem az egyenes útját választják, hanem másoktól veszik el maguknak azt, amire szükségük van vagy amit aztán eladva, pénzzé tehetnek. A betörők ellen védekezhetsz szuper kerítéssel vagy riasztórendszerrel is akár, ha azonban ennek ellenére mégis megpróbálnak bejutni hozzád – még ha sikertelen is lesz a kísérlet -, a betörők komoly károkat okozhatnak a nyílászárókban, zárszerkezetekben vagy az elektromos hálózatban.

A betörések és vandalizmus esetén a lakásbiztosítás segít fedezni az okozott kár kijavítását, és az eltulajdonított értéktárgyak pótlását. Egy betörés áldozatává válni nemcsak anyagi veszteséget jelent, hanem komoly pszichológiai megterhelést is okozhat. A biztosítás nyújtotta anyagi védelem mellett az érzés, hogy nem maradsz egyedül a károk rendezésében, enyhítheti benned a stresszt és a szorongást.

Csőtörések és egyéb balesetek

Egy csőtörés vagy üvegkár bármikor bekövetkezhet. Akár az idő alatt is, amíg te éppen a nyári szabadságodat töltöd, és otthon sem vagy. Belegondolni is szörnyű, hogy mennyi kárt okozhat a padlóban vagy a falak szerkezetében a hosszú ideig szivárgó víz. Ha van lakásbiztosításod, az fedezheti a csőtörések, vízkárok és egyéb balesetek helyreállítási költségeit is.

ingatlanblog

A megfelelő lakásbiztosítás kiválasztása

A lakásbiztosítás kiválasztása során számos tényezőt kell figyelembe venni annak érdekében, hogy megfelelő védelmet biztosíthass az otthonod és annak értékei számára – és valóban egy olyan biztosítási terméket kapj, amely pontosan azt nyújtja, amit vársz tőle.

Érdemes tehát alaposabban áttekintened a biztosítási szerződést, és nem csak elhinni bemondásra az értékesítőnek, hogy mindenre is fizetnek majd, aztán ha baj van derül csak ki, hogy arra a káreseményre mégsem érvényes vagy nem fizet annyit, amennyit te reálisnak gondolnál.

Az alábbiakban összefoglalom a legfontosabb szempontokat és tanácsokat a lakásbiztosítás kiválasztásához.

Biztosítási fedezet

A biztosítási fedezet a lakásbiztosítás legfontosabb eleme, mivel ez határozza meg, hogy milyen kockázatokra nyújt védelmet a biztosítás. Fontos, hogy a biztosítási fedezet minden olyan kockázatra kiterjedjen, amelyet fontosnak tartasz. Ide tartozhatnak a természeti katasztrófák (pl. árvíz, földrengés), tűzkár, betörés, vandalizmus, csőtörés és egyéb balesetek.

Semmiképpen ne felejtsd el ellenőrizni, hogy a biztosítási fedezet nem kizárólag az ingatlanra, hanem az ingóságokra is vonatkozik-e. Például, ha betörés esetén eltulajdonítják értékeidet, fontos, hogy a biztosítás ezt is fedezze, ne csak az ajtó vagy ablak helyreállításának költségeit. Ha bizonytalan vagy bármiben, ne restelld megkérdezni az értékesítőt vagy a biztosító képviselőjét arról, hogy pontosan mire fizet az ajánlott biztosítás. Akár konkrét példákat is említhetsz, így kisebb az esélye, hogy félreértitek egymást. Előfordulhat, hogy kapsz ajánlatot kiegészítő biztosítás megkötésére is – ezt is érdemes megfontolnod.

Önrész és biztosítási összeg

Az önrész az az összeg, amelyet neked kell kifizetned kár esetén, mielőtt a biztosító fizetne. Az önrész mértéke természetesen nagy mértékben befolyásolja a biztosítási díjat. Minél magasabb önrészt vállalsz ugyanis, a lakásbiztosításod éves díja annál alacsonyabb lesz. Ez persze vonzó, de ne felejtsd el, hogy egy bekövetkező káresemény esetén, nagyobb anyagi teher hárul majd rád, a biztosító pedig kevesebbet fizet, mintha alacsonyabb arányú lett volna az önrészed.

A biztosítási összeg azt fejezi ki számokban, hogy legfeljebb mennyi pénzt kapnál a biztosítótól kár esetén.

Az aktuális pénzügyi helyzetedet figyelembe véve, alaposan gondold át, hogy mekkora önrészt tudsz vállalni! Ellenőrizd, hogy a biztosítási összeg fedezi-e az ingatlan és az ingóságok teljes értékét! Kérj ajánlatot több biztosítótól, és hasonlítsd össze az önrész és a biztosítási összeg arányát!

Kiegészítő biztosítások

A kiegészítő biztosítások lehetőséget nyújtanak arra, hogy bővítsd a védelem körét. Például, felelősségbiztosítást, balesetbiztosítást, jogvédelmi biztosítást stb. Ezek a kiegészítő fedezetek hasznosak lehetnek, ha olyan speciális kockázatokra is szeretnél biztosítást kötni, amelyek nem tartoznak a lakásbiztosítás alapcsomagjába.

Kiegészítő biztosításokkal együtt természetesen magasabb lesz az éves díjad, de ha szükséged van ezekre, akkor nem érdemes spórolnod ezen sem.

Biztosítási feltételek és kizárások

A biztosítási feltételek és kizárások meghatározzák, hogy milyen esetekben fizet a biztosító és milyen esetekben nem.  Gyakori kizárás például a szándékos károkozásból vagy karbantartási hiányosságokból eredő károk megtérítése. Fontos, hogy alaposan olvasd el a biztosítási feltételeket és a kizárásokat, hogy tudd, mire számíthatsz kár esetén, és mikortól lép életbe a kockázatviselés!

Biztosítási díjak

A biztosítási díjak összehasonlítása fontos lépés a megfelelő lakásbiztosítás kiválasztásában. Ne kövesd el azt a hibát, hogy csak ez alapján döntesz! Előbb a többi szempontot vizsgáld meg, és mérlegeld! Igyekezz az ár-érték arányt figyelembe véve megfelelő döntést hozni! Kiemelten figyelj a biztosítási fedezetre és a feltételekre is!

A biztosítási díjak összehasonlításához online biztosítási kalkulátorokat is használhatsz, amelyek kiválóan áttekinthetővé teszik az egyes termékek közti különbségeket. Így könnyen átlátható bárki számára, hogy az egyes biztosítók milyen feltételek mellett és díjakon kínálják a szolgáltatásaikat. Akkor jársz el leginkább felelősen, ha nem csak a rövid távon fizetendő díjakra, hanem a hosszú távú költségekre és előnyökre is odafigyelve hozod meg a döntésed.

Ügyfélszolgálat és kárbejelentés

A biztosító ügyfélszolgálatának minősége és a kárbejelentési folyamat egyszerűsége szintén fontos szempont. Jó, ha egy biztosító gyors és hatékony ügyfélszolgálattal rendelkezik, és egyszerűvé teszi a kárbejelentést és kárrendezést.

 

Ha tetszett a cikk és hasznosnak találtad a benne leírtakat, oszd meg másokkal is, te pedig kövess Facebookon, YouTube-onTikTokon, és Instagramon is, mert ott is rendszeresen teszek közzé ingatlanokkal kapcsolatos ismeretterjesztő tartalmakat, és érdekes sztorikat az ingatlanközvetítés világából! Ha pedig szeretnéd sikeresen értékesíteni a saját ingatlanodat, vagy másét, és úgy érzed, jól jöhet ehhez némi segítség, kattints ide, és töltsd le Az ingatlanértékesítés pszichológiája című e-bookot!

Inkább időt spórolnál, és másra bíznád az eladást? Szeretnéd, hogy segítsek lakáscéljaid elérésében, kiadnád, vagy meglévő ingatlanod adnád el Győrben és környékén ahhoz, hogy másikat vásárolhass? Keress bizalommal telefonon, vagy e-mailben! Szívesen segítek! Eddigi ingatlanértékesítői tevékenységemet és eredményeimet bemutató videómat itt tudod megnézni. Telefon: +36309059273 (hétfő-péntek 9-18h) Mail: info@tothrita.hu