fbpx

Az ingatlan értékbecslés folyamata

 

Az ingatlan értékbecslése kulcsfontosságú szerepet játszhat a különféle ingatlan ügyletek során, legyen szó vásárlásról, eladásról, hitelfelvételről vagy biztosításról. Jelentősége abban rejlik, hogy az értékbecslés a biztosíték arra, hogy az ingatlan valós piaci értéke alapján történjen az adott ügylet, egyben minden ebben résztvevő természetes vagy jogi személy biztos lehet abban, hogy nem történt alul- vagy túlárazás.

Egy megfelelően elvégzett értékbecslés nemcsak a résztvevők pénzügyi biztonságát szolgálja, hanem alapot ad a megalapozott döntéshozatalhoz is, legyen szó magánszemélyekről, bankokról vagy befektetőkről. Az ingatlanok értékbecslése tehát fontos pillére annak, hogy az ingatlanpiac kiegyensúlyozott és átlátható maradjon, és hogy minden érintett fél tisztában legyen az ingatlanok valós értékével. Ebben a cikkben az értékbecslővel történő első kapcsolatfelvételtől kezdve, az értékbecslés megszületésig vezetlek végig a folyamaton, hogy tudd, mire kell számítanod egy ilyen esetben. Induljunk hát útnak!

értékbecslés

Kapcsolatfelvétel

Az ingatlan ékbecslési folyamat első lépése a kapcsolatfelvétel egy értékbecslővel vagy egy ezzel foglalkozó irodával. Ennek során egyeztetésre kerülnek az ingatlan alapadatai, amelybe beletartozik az ingatlan típusának, méretének és elhelyezkedésének ismertetése. Az ügyfél megosztja az igényeit, például azt, hogy miért van szükség az értékbecslésre (eladás, hitelfelvétel, családon belüli kivásárlás, öröklés, stb.). A kapcsolatfelvétel során az értékbecslő iroda részletes tájékoztatást ad a folyamat menetéről, és megbeszélik a további teendőket.

Időpontegyeztetés helyszíni felmérésre

Az egyik legfontosabb lépés az értékbecslő által végzett helyszíni felmérés, amelyhez időpontot kell egyeztetni. Az ingatlan tulajdonosával közösen megbeszélik azt az időpontot, amikor az értékbecslő személyesen felkeresi az ingatlant, hogy részletesen felmérje az ingatlan állapotát és egyéb jellemzőit.

Helyszíni felmérés

Az értékbecslő a megbeszélt időpontban elvégzi az ingatlan alapos vizsgálatát, amelynek során a szakértő megvizsgálja az ingatlan külső és belső állapotát, annak méreteit, elhelyezkedését és egyéb fontos tényezőket. Ilyenkor készül fotódokumentáció is, amely segítséget nyújt számára a későbbi alapos elemzésben. Modern eszközök, például lézeres távolságmérő segítségével minden helyiséget pontosan felmérnek. Ez az alapos vizsgálat elengedhetetlen ahhoz, hogy az értékbecslő minél pontosabban meghatározhassa az ingatlan értékét.

Az értékbecslés elkészítése

Ezt követően a tulajdonosnak már nincs más dolga, mint megvárni, amíg az értékbecslő elkészíti a szakvéleményét az ingatlan értékét tekintve. Ebben a dokumentumban részletes elemzést ad az ingatlan állapotáról, valamint meghatározza annak pillanatnyi reális piaci értékét. Az ingatlan piaci értéke természetesen a fizikai állapotán kívül, számos egyéb tényezőtől is függ. Számításba kell venni például a környék ingatlanpiaci helyzetétől kezdve az ingatlan típusát, korát, építési módját, méretét, ahogy természetesen azt is, hogy milyen fejlesztési lehetőségek állnak rendelkezésre a közeljövőben. A szakvélemény nemcsak az eladóknak és vásárlóknak fontos, hanem hitelintézetek számára is, hiszen ez alapján állapítják meg a hitelbiztosíték értékét.

Az elkészült szakvéleményt a tulajdonos megtekinti, és ha szükségesnek tartja, kérheti annak módosítását. Amint minden részlet véglegessé válik, az értékbecslő átadja a hivatalos iratokat. Ezek a dokumentumok jogi szempontból is fontosak lehetnek, különösen hitelügyintézés vagy örökösödési ügyek esetén.

értékbecslés

Miért fontos az ingatlan értékbecslés

Az ingatlan értékbecslés számos helyzetben létfontosságú lehet, hiszen nemcsak az eladási vagy vételi ár kialakítását segíti, hanem különböző pénzügyi és jogi eljárásokban is fontos szerepet játszik.

Mindezektől függetlenül, az egyik legfontosabb, amelyben az ingatlan értékbecslés segíthet, az a reális eladási ár meghatározása. Az ingatlanpiaci árak gyorsan változhatnak és sok esetben nehéz lehet pontosan meghatározni egy ingatlan valós piaci értékét. Az értékbecslő segítségével elkerülhető, hogy túlárazott vagy alulértékelt ingatlant adjunk el.

Az ingatlan értékbecslés szükséges a hitelintézetek és a biztosítók számára is. Amikor valaki hitelt szeretne felvenni egy ingatlan vásárlására, a bank csak akkor nyújt hitelt, ha meg tudja állapítani, hogy az ingatlan valódi értéke elegendő fedezetet biztosít számára. Az értékbecslés pontosan ezt segíti elő: meghatározza a hitelbiztosíték értékét, így növeli a hitelfelvétel esélyét. A biztosítók az ingatlan értékbecslés alapján határozzák meg a biztosítási díjakat és a kártérítési összegeket. Egy pontos értékbecslés biztosítja, hogy az ingatlan megfelelő biztosítást kapjon, ami különösen fontossá válik akkor, ha bármilyen káresemény bekövetkezik.

Vagyonmegosztás vagy örökösödési ügyek során is szükség lehet az ingatlan értékének felbecsültetésére. Ezekben az esetekben az értékbecslés segít a vagyontárgyak igazságos elosztásában, ezzel elkerülve a vitás helyzeteket. Ha több örökös van, az ingatlan piaci értékének ismerete elengedhetetlen a tisztességes, és mindenki számára igazságos megegyezés érdekében.

Befektetők számára az értékbecslés segít megalapozott és jó döntéseket hozni. Az ingatlanpiaci trendek ismerete, valamint az adott ingatlan értékének pontos meghatározása létfontosságú lehet egy sikeres befektetéshez. Az értékbecslés révén a befektetők elkerülhetik a rossz üzleteket, és jobban fel tudják mérni a piaci lehetőségeket.

Kik lehetnek értékbecslők?

Az ingatlan értékbecslők képzett szakemberek, akik folyamatosan figyelik az ingatlanpiaci trendeket. Az értékbecslők feladata, hogy az aktuális piaci helyzetet figyelembe véve reális képet adjanak az ingatlanok valós értékéről.

Az ingatlan értékbecslők munkáját szigorú szabályok és jogszabályok határozzák meg, amely biztosítja a pontos és megbízható szakvélemények elkészítését, ők ugyanis tisztában vannak a szakmai szabályokkal, amelyek alapján kimondhatják egy ingatlan becsült értékét. Ha eladnál ingatlant, érdemes értékbecslő szakemberhez fordulni. Miért? Mert egy értékbecslő által meghatározott ár, általában mindig pontosabb és közelebb esik az ingatlan reális piaci értékéhez, mint a tulajdonos által meghatározott ár, amely gyakran az érzelmi kötődés és elfogultság okán általában magasabb a realitásnál.

értékbecslés

Ingatlan értékbecslőt minden adásvételhez javaslok

Ha rajtam múlna a dolog, minden ingatlan adásvétel előzetes értékbecslés alapján történne, így sokkal reálisabb árakat látnánk a hirdetésekben is, és sok esetben meggyorsítaná a tulajdonosváltás idejét, mert a sok túlárazás miatt előfordul hogy több hónap vagy akár egy-két év is eltelik, mire a tulajdonos annyit enged az általa elképzelt árból, hogy végre megjön rá a vevő. A vásárlók elképzelése a vételárról ugyanis érdekes módon valahogy mindig közelebb esik a realitáshoz, mint az eladóké.

Az ingatlan értékbecslés egy összetett és fontos folyamat, amely véleményem szerint nélkülözhetetlen az ingatlanpiaci tranzakciók során. Legyen szó eladásról, hitelfelvételről vagy örökösödési ügyekről, netán házastársi vagyonmegosztásról, az értékbecslés segít biztosítani, hogy az ingatlan a valós piaci értékén cseréljen gazdát.

Az ingatlan értékbecslés nemcsak az eladók számára fontos, hanem a pénzügyi intézmények, a biztosítók és a különböző jogi eljárások miatt is elengedhetetlen lehet. Egy pontos és alaposan elvégzett értékbecslés nemcsak biztonságot nyújt az ügylet résztvevői számára, hanem segít megelőzni a későbbi félreértéseket vagy problémákat. Gondoljunk csak arra, milyen kellemetlen helyzetbe kerülhetne egy vásárló, ha egy ingatlanról később derülne ki, hogy az túlértékelt volt, vagy éppen egy banknak kellene rájönnie, hogy a fedezet nem elegendő egy hitel visszafizetésére. Fontos megemlíteni, hogy az ingatlan értékbecslés nemcsak lakóingatlanok esetében hasznos, hanem kereskedelmi és ipari ingatlanoknál is kulcsszerepet játszik. Egy cég számára például perdöntő lehet, hogy egy irodaépület vagy a raktár pontos értéke ismert legyen, hiszen ez jelentős befolyást gyakorolhat a pénzügyi tervezésre, a hitelfelvételi lehetőségekre, sőt a jövőbeli fejlesztések szempontjából is.

Az ingatlan értékbecslés szolgáltatást igénybe vevő felek viszont biztosak lehetnek abban, hogy az ingatlanügyletek fair és transzparens alapon zajlanak, ezzel elősegítve a piaci stabilitást is. Nem csupán egy hivatalos dokumentumról van tehát szó, hanem egy olyan lényeges eszközről, amely elősegíti az ingatlanpiac biztonságos és kiszámítható működését.

Ne hagyd ki ezeket a cikkeket, ha szeretnéd elkerülni az ingatlanértékesítés leggyakoribb buktatóit és megismerni a sikeres eladás titkait!

Ha tetszett a cikk és hasznosnak találtad a benne leírtakat, oszd meg másokkal is, te pedig kövess Facebookon, YouTube-onTikTokon, és Instagramon is, mert ott is rendszeresen teszek közzé ingatlanokkal kapcsolatos ismeretterjesztő tartalmakat, és érdekes sztorikat az ingatlanközvetítés világából! Ha pedig szeretnéd sikeresen értékesíteni a saját ingatlanodat, vagy másét, és úgy érzed, jól jöhet ehhez némi segítség, kattints ide, és töltsd le Az ingatlanértékesítés pszichológiája című e-bookot!

Inkább időt spórolnál, és másra bíznád az eladást? Szeretnéd, hogy segítsek lakáscéljaid elérésében, kiadnád, vagy meglévő ingatlanod adnád el Győrben és környékén ahhoz, hogy másikat vásárolhass? Keress bizalommal telefonon, vagy e-mailben! Szívesen segítek! Eddigi ingatlanértékesítői tevékenységemet és eredményeimet bemutató videómat itt tudod megnézni. Telefon: +36309059273 (hétfő-péntek 9-18h) Mail: info@tothrita.hu