fbpx

Kinek jár és hogyan érvényesítheted?

Az elővásárlási jog egy olyan jogintézmény, amely lehetőséget biztosít az arra jogosult személyeknek, hogy egy adott ingatlan eladása esetén elsőként vásárolhassák meg azt, meghatározott feltételek mellett. Az alábbiakban részletesen ismertetem azokat a tudnivalókat az elővásárlási jogról, amelyekkel jó, ha egy laikus is tisztában van.

Az elővásárlási jog fogalma és célja

Az elővásárlási jog célja, hogy védelmet nyújtson az arra jogosult személyek számára azáltal, hogy elsőként biztosít számukra lehetőséget egy ingatlan megvásárlására, mielőtt azt harmadik fél megvehetné. Ez a jog számos jogszabályban és szerződésben is megtalálható, és fontos eszköz lehet a tulajdonosi jogok védelmében.

Az elővásárlási joggal rendelkező személy előnye, hogy egyenlő feltételek mellett, a vevő által tett ajánlattal azonos áron és feltételekkel vásárolhatja meg az ingatlant. Ez különösen fontos lehet olyan helyzetekben, amikor a tulajdonosok között fennálló viszony vagy egy adott közösség érdekei miatt elengedhetetlen az elővásárlási jog gyakorlása.

Kinek lehet elővásárlási joga?

Fontos tudni, hogy elővásárlási jogot nem lehet vásárolni és megváltani sem, mint például a haszonélvezeti jogot. Elővásárlási jog kétféleképpen jöhet létre. Az egyik eset az, hogy szerződéssel keletkezik valakinek elővásárlási joga. Például olyan esetben, amikor egy társasházban a társasházi alapító okirat rendelkezik arról, hogy a tulajdonostársaknak elővásárlási joguk van a társasházban lévő ingatlan eladásakor.

A másik esetben az elővásárlási jogot a vonatkozó jogszabály hozza létre.  Vagyis ilyen eset, amikor egy ingatlannak azonos vagy különböző tulajdoni hányad arányban több tulajdonosa is van. Ha valamelyik tulajdonostárs szeretné eladni az ingatlan rá eső részét, akkor a tulajdonostársakat illeti meg az elővásárlási jog a másik tulajdonostárs tulajdoni hányadára.

Az elővásárlási jog tehát általában az alábbi személyeket és szervezeteket illeti meg:

Társtulajdonosok

Közös ingatlantulajdon esetén a tulajdonostársak elővásárlási joggal rendelkeznek egymás tulajdoni hányada felett. Ez azt jelenti, hogy ha az egyik tulajdonostárs szeretné eladni a saját tulajdoni hányadát, akkor a többi tulajdonostárs jogosult azt elsőként megvásárolni. Ez a rendelkezés lehetővé teszi, hogy a közös tulajdon fennmaradjon, és az eladásra kínált ingatlanrész, az ő hozzájárulásuk nélkül ne kerülhessen idegen kézbe.

Bérlők

Bizonyos esetekben a bérlők is rendelkezhetnek elővásárlási joggal. Ez főként a hosszú távú bérleti szerződések esetében fordulhat elő, ahol a bérlő jelentős beruházásokat eszközölt az ingatlanon, és érdeke fűződik ahhoz, hogy a bérleti jogviszony megszűnése után az ingatlan tulajdonosa lehessen.

Állam és önkormányzatok

Az államnak és az önkormányzatnak is lehet elővásárlási joga bizonyos ingatlanok esetében. Ez különösen igaz olyan ingatlanokra, amelyek stratégiai jelentőséggel bírnak vagy ahol közérdekű beruházások tervezése folyik. Az elővásárlási jog révén az állam és az önkormányzatok biztosíthatják azt, hogy az ingatlanok a közösségi érdekeket szolgálják.

Az elővásárlási jog gyakorlásának feltételei és folyamata

Ha elővásárlási joggal rendelkezel, és azzal élni is szeretnél, akkor roppant fontos, hogy pontosan tisztában legyél azzal, hogy ezt miképp teheted meg. Azt is fontos tudnod, hogy az elővásárlási jog nem minden esetben kerül feltüntetésre a tulajdoni lapon.

Ennek ellenére azonban nyugodt lehetsz, hiszen ha valakinek elővásárlási joga van egy ingatlanra vagy ingatlanrészre a földhivatal nem jegyzi be a tulajdonosváltozást addig, amíg az elővásárlási joggal rendelkező személy vagy személyek erre vonatkozó írásbeli lemondó nyilatkozatát nem csatolják a változásbejegyzési kérelemhez. Ilyen esetekben tehát az eladónak hiánypótlás keretében be kell nyújtania az erre vonatkozó hivatalos dokumentumot.

Ha a földhivatal mégis bejegyzi a vevő tulajdonjogát anélkül, hogy az elővásárlási jog tulajdonosa ehhez hozzájárult volna, vagy esetleg értesítést sem kapott az eladás szándékáról, abban az esetben attól a dátumtól kezdve, hogy az eladás ténye a tudomására jutott, 30 napon belül pert indíthat a felekkel szemben. Ha ezt az igényét az adásvételi szerződés megkötésétől számított 3 éven belül nem jelzi, később nem vitathatja az adásvétel jogszerűségét.

Jognyilatkozat megtétele

Az elővásárlási jog gyakorlása során a jogosult személynek jognyilatkozatot kell tennie arról, hogy élni kíván ezzel a jogával. Ezt a jognyilatkozatot írásban kell benyújtani az eladónak, aki ezt követően köteles értesíteni a vevőt a jog gyakorlásáról.

Határidők

Az elővásárlási jog gyakorlására szigorú határidők vonatkoznak, amelyek elmulasztása esetén a jogosult elveszítheti e jogát. A határidő általában az eladási ajánlat kézhezvételétől számított 15 nap, de ez az időtartam az aktuális jogszabályoktól függően változhat.

Jogkövetkezmények

Amennyiben az elővásárlási jog jogosultja határidőn belül nem teszi meg a szükséges jognyilatkozatot, úgy a jog érvényét veszti, és az eladó szabadon értékesítheti az ingatlant a vevőnek. Ha viszont a jogosult él jogával, akkor az ingatlan az elővásárlási jog jogosultjának tulajdonába kerül, az eredeti vevővel kötött szerződés feltételei szerint.

Az elővásárlási jog gyakorlása bírósági árverések esetén

Bírósági árverések során az elővásárlási jog gyakorlása különleges jelentőséggel bír. Az ilyen árverések során ugyanis gyakran kerülnek értékesítésre olyan ingatlanok, amelyekre elővásárlási jog vonatkozik. Az árverési eljárás során az elővásárlási jog jogosultjának különleges figyelmet kell fordítania az alábbiakra:

  • Árverési hirdetmény megismerése
    Az árverési hirdetmény tartalmazza az ingatlanra vonatkozó alapvető információkat, így az elővásárlási jog jogosultjának értesülnie kell az árverés tényéről és annak időpontjáról. Ezen információk birtokában tudja időben előkészíteni a jognyilatkozatát és az elővásárlási jog érvényesítéséhez szükséges lépéseket.
  • Nyilatkozattétel az árverésen

Az árverésen az elővásárlási jog jogosultjának jelen kell lennie, és nyilatkozatot kell tennie arról, hogy élni kíván jogával. Ezt követően a bíróság dönt arról, hogy az ingatlant az elővásárlási jog jogosultjának ítéli-e oda.

  • Árverési vételár megfizetése

Az elővásárlási jog gyakorlásával az ingatlan vételárát az eredeti árverési feltételek szerint kell megfizetni. Ez azt jelenti, hogy a jogosultnak rendelkeznie kell a szükséges pénzügyi fedezettel, hogy az ingatlan tulajdonjogát megszerezhesse.

ingatlanblog

Gyakorlati tanácsok az elővásárlási jog érvényesítéséhez

Az elővásárlási jog gyakorlása alapos felkészülést igényel. Fontos, hogy a jogosult tisztában legyen a jogi szabályozással, az érvényesítés határidejével és azzal, hogy pontosan milyen dokumentumokra van szüksége. Érdemes jogi tanácsadó segítségét igénybe venni, aki segíthet a folyamat során.

Az elővásárlási jog érvényesítése során fontos a folyamatos kommunikáció az eladóval. Az eladó köteles tájékoztatni a jogosultat az eladási ajánlat részleteiről és a határidőkről. A jó kommunikáció segíthet elkerülni az esetleges félreértéseket és jogvitákat.

A jognyilatkozatokat pontosan és egyértelműen kell megfogalmazni. A jognyilatkozatokban szereplő információk helyessége és pontossága alapvető fontosságú az elővásárlási jog sikeres érvényesítéséhez. Minden szükséges adatot és dokumentumot csatolni kell a nyilatkozatokhoz.

 

Röviden összefoglalva tehát, az elővásárlási jog gyakorlása révén a jogosultak biztosíthatják érdekeik védelmét és megőrizhetik tulajdoni jogaikat abban az esetben is, ha egy másik tulajdonostárs értékesíteni szándékozná a saját tulajdonrésztét. Az elővásárlási jog tehát egy nagyon fontos jogintézmény, amely védelmet nyújt az arra jogosult személyek számára az ingatlan eladása esetén. Az elővásárlási jog érvényesítése alapos felkészülést és jogi ismereteket igényel, különösen ha bírósági árverésre kerül sor valamilyen okból. Nagyon fontos, hogy az elővásárlási jog gyakorlásához fűződő jognyilatkozatok pontosan kerüljenek megfogalmazásra, a határidők legyenek betartva, mindeközben pedig, az elővásárlási jog tulajdonosa folyamatosan kommunikáljon az eladóval vagy annak képviselőjével. Ez így együttesen szükséges ahhoz, hogy sikeresen érvényesíthesse elővásárlási jogát az arra jogosult személy vagy szervezet.

 

Tudd meg, hogyan befolyásolhatják ingatlanügyleteidet az elővásárlási joggal kapcsolatos jogszabályok és elkerülheted a rejtett buktatókat!

Ha tetszett a cikk és hasznosnak találtad a benne leírtakat, oszd meg másokkal is, te pedig kövess Facebookon, YouTube-onTikTokon, és Instagramon is, mert ott is rendszeresen teszek közzé ingatlanokkal kapcsolatos ismeretterjesztő tartalmakat, és érdekes sztorikat az ingatlanközvetítés világából! Ha pedig szeretnéd sikeresen értékesíteni a saját ingatlanodat, vagy másét, és úgy érzed, jól jöhet ehhez némi segítség, kattints ide, és töltsd le Az ingatlanértékesítés pszichológiája című e-bookot!

Inkább időt spórolnál, és másra bíznád az eladást? Szeretnéd, hogy segítsek lakáscéljaid elérésében, kiadnád, vagy meglévő ingatlanod adnád el Győrben és környékén ahhoz, hogy másikat vásárolhass? Keress bizalommal telefonon, vagy e-mailben! Szívesen segítek! Eddigi ingatlanértékesítői tevékenységemet és eredményeimet bemutató videómat itt tudod megnézni. Telefon: +36309059273 (hétfő-péntek 9-18h) Mail: info@tothrita.hu